Jak skutecznie schudnąć? Praktyczne wskazówki dietetyczne

Jestem głęboko przekonana, że dużo osób wie jak się zdrowo odżywiać i gdyby zapytać przypadkowej osoby na pewno wymieniłaby kilka zasad, które uczyniłyby dietę bardziej zdrową np. Należy jeść więcej warzyw, jeść regularnie posiłki, nie podjadać. Czasem jednak mimo tej dietetycznej wiedzy nie jesteśmy w stanie przełożyć tego na praktyczne zastosowanie. Często w gabinecie słyszę: „Pani Anito, zmieniłam swoją dietę, jem zdrowo a nie chudnę” Jeśli pomimo swoich starań i zdrowych posiłków kilogramy nie spadają, ten artykuł jest dla Ciebie!

Od czego zacząć odchudzanie

Na początku warto na kartce przygotować sobie spis posiłków, które najczęściej jadasz i najbardziej lubisz. Tak proste, a tak trudne – z mojego doświadczenia wynika, że nie przychodzi to łatwo aby przypomnieć sobie co jemy na codzień. Odruchowo robimy zakupy, odwiedzamy te same półki w sklepie, przywiązujemy się do tych samych, dobrze znanych smaków.

Gdy już uda się przygotować potrawy na drugiej stronie spróbuj wprowadzić zdrowsze modyfikacje posiłków. Możesz zainspirować się przykładem poniżej:

  • 1 śniadanie:
    • Jest: Kanapki: 2 kromki chleba pszennego, masło, 4 plastry wędliny, 4 plastry pomidora
    • Powinno być: Kanapki: 2 kromki chleba żytniego, masło, 4 plastry wędliny, 4 plastry pomidora, 1 ogórek, 4 liście sałaty
  • 2 śniadanie
    • Jest: Jogurt owocowy mały kubeczek
    • Powinno być: Jogurt naturalny, truskawki, łyżka płatków migdałowych
  • Obiad
    • Jest: Kotlet schabowy, 4 ziemniaki, ogórki, śmietana, przyprawy
    • Powinno być: Grillowana pierś, 3 ziemniaki, ogórki, jogurt, przyprawy
  • Podwieczorek
    • Jest: Banan
    • Powinno być: 1/2 banana, jogurt, kostka gorzkiej czekolady
  • Kolacja
    • Jest: 2 gotowane jajka z majonezem i szczypiorkiem, kromka chleba pszennego
    • Powinno być: Kanapka z jajkiem: 1 jajko, chleb żytni, szczypior, 2 łyżeczki serka śmietankowego. Sałatka: 1/2 pomidora, ogórek, 3 rzodkiewki.

Podane ilości są orientacyjnie i mają pomóc Ci zrozumieć istotę małych zmian. Dzięki temu trochę jesz to co wcześniej, a wersja jest zdrowsza i dużo mniej kaloryczna.

Dzięki współpracy z dietetykiem zyskasz:

 

🍃 szczupłą sylwetkę, bez zbędnych wyrzeczeń
🍃 utratę kilogramów na lata
🍃 wsparcie i motywacje
🍃 przepisy na smaczne i zdrowe posiłki z produktami, które lubisz
🍃 lepsze zdrowie 🙂
Zamawiam konsultację! Zamawiam konsultację! Piszę: kontakt@anita-zmudzinska.pl

Jak schudnąć po 40?

Często powtarzane jest stwierdzenie, szczególnie wśród kobiet po 30, 40 roku życia, że „W tym wieku to już nie tak łatwo schudnąć”. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Tempo przemiany materii spowalnia z wiekiem, natomiast zmiany można zaobserwować dopiero po 60 roku życia.. a największy spadek odnotowuje się dopiero po 90 roku życia!

Dlaczego więc tak trudno schudnąć po 40 roku życia?

Z mojej obserwacji wynika, że jest to czas, gdy nasze życie się stabilizuje. Najczęściej (choć nie zawsze) dzieci nie absorbują już tyle czasu co wcześniej, nasza aktywność jest też dużo mniejsza. Jest to też okres, gdzie mogą pojawiać się pierwsze przewlekłe problemy zdrowotne i energii życiowej jest coraz mniej. Jeśli przez dłuższy czas przekarmialiśmy organizm, prowadziliśmy niehigieniczny tryb życia organizm może w końcu dać sygnał, że to mu nie służy..

Całe szczęście nic straconego! Zazwyczaj są to problemy, które można naprawić odpowiednią dietą , dbaniem o sen, regenerację i większą aktywność. Tak więc odchudzanie jak najbardziej jest możliwe po 40 roku życia i nie jest to spowodowane obniżonym metabolizmem, a zazwyczaj zmianą stylu życia.

Jak skutecznie schudnąć? Najczęstsze błędy żywieniowe

1. Jesz zbyt mało warzyw

Warzywa są z reguły niskokaloryczne i dostarczają dużo witamin, składników mineralnych oraz mają korzystne właściwości. Warto zadbać, aby w każdym posiłku znajdowały się warzywa. Najlepiej spożywać minimum 0,5 kg warzyw (do każdego posiłku około 100g co odpowiada 2/3 sztuki pomidora, 4 rzodkiewki, 1/2 papryki, 2 ogórki gruntowe). Tak więc 2 plasterki pomidora do kanapek to za mało!

2. Podjadasz pomiędzy posiłkami

Cukierek do kawy, ciasto w pracy, plaster sera podczas przygotowania kanapek mężowi i sok zamiast wody – takie nieplanowane przekąski podczas dnia nie nasycą Cię, a mogą wyprowadzić z ujemnego bilansu energetycznego. Zazwyczaj są bardzo małe i pod koniec dnia nawet o nich nie pamiętasz.

3. Nie uważasz na tłuszcz

Tłuszcz, to składnik odżywczy najbardziej kaloryczny – 1 g tłuszczu to aż 9 kcal, co oznacza, że 1 łyżka oliwy dostarcza 90 kcal, 2 łyżki 180 a 4 łyżki aż 350 kcal – to bardzo dużo! A teraz wyobraź sobie, że Twój kotlet ma o 200 kcal więcej, bo nie odmierzyłaś oleju na łyżce, tylko wlałaś bezpośrednio na patelnie! Małe zmiany, wymagające małego wysiłku i nieznacznie zmieniające smak, a gwarantuje, że odczujesz się na wadze! Zachęcam do odmierzania oleju na łyżeczki czy łyżki (a najlepiej nie tylko oleju ale także innych produktów wysokokalorycznych, m.in. masła orzechowego czy majonezu).

Tłuszcz ukrywa się także w mięsie (karkówka, łopatka wieprzowa, skrzydełka z kurczaka, salami) i nabiale (śmietana 30%, mascarpone, sery żółte) Warto czytać etykiety i na takie produkty w diecie uważać.

Nie wrzucajmy wszystkich tłuszczów do jednego worka- są pewne produkty, które zawierają dużo tłuszczu, ale jest on zdrowy i pożądany w diecie – takie produkty polecam ! (Np. orzechy, awokado, ryby, siemię lniane, oliwa).

Jeśli chcesz skutecznie i trwale schudnąć – nie porywaj się na mało racjonalne diety. Podejdź do tego z dużym spokojem. Stosuj dietę tylko taką, która Ci smakuje bazując na zdrowych produktach- bo taką jesteś w stanie utrzymać przez całe życie. Jeśli czasem zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego nie porzucaj diety – w końcu od jednej sałatki nie schudniemy, a od jednego loda nie przytyjemy .. skup się na poznawaniu nowych, zdrowych smaków a efektem ubocznym niech będzie utrata wagi!

Jeśli pomimo moich rad nadal masz problem z pomysłami na posiłki lub wprowadzeniem wskazówek do życia codziennego – skorzystaj z moich gotowych jadłospisów dostępnych w sklepie lub umów się na konsultacje.

Zamawiam konsultację! Zamawiam dietę!